
I en blogpost på Battle.net skriver Blizzard lidt om, hvad Diablo III-fans kan forvente af Patch 2.2.0.
Spilproducenten afslører, at vi kan forvente mikrotransaktioner i spillet, så man kan købe indhold og boosts – så længe man bor i Asien og USA! Europa bliver nemlig forbigået, hvilket betyder, at vi herhjemme ikke vil være i stand til at kunne købe et midlertidigt boost i indtjeningen af erfaringspoints eller kæledyr til vores figur.
Blizzard skriver endvidere, at de finder det attraktivt at udforske muligheden i mikrotransaktioner i nogle regioner, men ikke Europa – og der er ikke planer om at præsentere konceptet i Europa. Sagt med andre ord, vi, europæere, bruger ikke penge nok på at købe ekstraindhold i vores spil, hvormed Blizzard koncentrerer sig om de markeder, hvor de kan tjene penge på småkøb af indhold.
Kommentarfeltet under blogindlægget er allerede fyldt med kulørte kommentarer, som lufter frustrationerne over Blizzards beslutning blandt europæiske fans.