Fjernstyret papirfly med streaming video

Folkene bag det fjernstyrede papirfly, har nu lanceret en kickstarter kampagne, der skal bringe video til de fjernstyrede papirfly

PowerUp Toys

PowerUp Toys, der bragte os det tilbehør der forvandlede vores hjemmelavede papirfly til fjernstyrede droner, satte for et par dage siden, en ny kampagne i gang på Kickstarter. Den nye kampagne skal forvandle papirflyene til fjernstyrede droner med indbygget streaming video.

PowerUp Toys er gået sammen med Parrot, der i forvejen producerer droner til forbrugerne, og det samarbejde har allerede givet pote. Den nye drone, for det er hvad PowerUp Toys kalder det nye legetøj, leverer ikke alene streaming video, de leverer en såkaldt First-Person-Viewing oplevelse.

De kombinerer nemlig deres streaming video med din smartphone og Google Cardboard Headset. Det vil sige, at oplevelsen vil komme meget tæt på at være som om du selv sidder i dronen og styrer den.

Kameraet er ikke fikseret, men kan rotere, og hvis du ikke har lyst til at styre dronen mens du har brillerne på, så kan du tage dem af, og i stedet bruge din smartphone som et rat der reagerer på dine bevægelser.

Nå ja – Kickstarter kampagnen har på ganske få dage skaffet 148.000 dollars, og alt PowerUp Toys skulle bruge var 100.000. Så projektet bliver til noget, men har du lyst til at smide lidt penge efter det, så kan du stadig være med – kampagnen løber nemlig 58 dage endnu.

About Lars Bennetzen 4139 Articles
Lars Bennetzen har været it- og gadget-journalist siden 1992, og arbejdet som redaktør på PC World, Ingeniøren, Jern- og Maskinindustrien, Procesteknik og Ugens Erhverv. I 2006 blev Lars Chefredaktør på Alt om DATA, og bestyrede det gode gamle it-blad gennem de næste 6 år. I 2012 blev Lars selvstændig og stiftede firmaet Blackbelt Communications og i 2015 startede han Tech-Test. Lars fungerer også som kommunikationskonsulent, taler, moderator og gadgetekspert.
Kommentar til artiklen?