Norton samler produkter i en tjeneste

Fremover bliver de mange produkter og tjenester fra Symantec samlet i en abonnementsbaseret onlinetjeneste

Norton Security med Backup

Beskyttelse er vigtig men også kompliceret at overskue. Symantec ønsker at gøre det lettere for forbrugerne at overskue hvilke produkter og tjenester de har brug for, derfor samler de nu deres ni kerneydelser i én abonnementsservice. 

Navnet på den nye tjenester er Norton Securty, og er en løsning der beskytter forbrugerne mod avancerede og nye trusler på tværs af alle platforme, uanset hvilken enhed du bruger.

Norton Security findes også med integreret backup for at beskytte det, som betyder mest, såsom billeder, kontakter og vigtige filer.

Ifølge Symantecs årlige Internet Security and Threat Report, steg målrettede angreb på personoplysninger med 91 procent i 2013, og mere end 550 millioner identiteter blev udsat sidste år. Det bliver derfor vigtigere end nogensinde for forbrugere at beskytte sig selv i den stadig mere forbundne verden, uanset hvilken enhed de bruger. Norton Security leverer en brugervenlig og kraftfuld beskyttelse, der baseres på Symantecs teknologier og efterretninger for at forbrugerne kan beskytte sig selv mod de mest avancerede angreb, vi ser i dag.

 Det nye Norton indeholder

Bedste ydeevne og beskyttelse: Ifølge tre separate tredjepartstests udført i september 2014 er Norton Security ikke bare den hurtigste sikkerhedsløsning, men scorede også 100 procent i “time-to-protect”-testen ved at blokere alle malware-angreb på dag ét og scorede 100 procent i “vulnerability protection”-testen.Mere end bare antivirus: Norton Security indeholder patenterede innovationer, som Insight, SONAR og overvågning af trusler baseret på avanceret heuristik, der gør det muligt at afsløre selv de mest modstandsdygtige trusler. Hertil kommer, at Safe Web, Scam Insight, Download Insight, og Anti-Phishing-teknologier deler oplysninger med hinanden for at afgøre, om et websted bliver brugt som en del af et såkaldt social engineering angreb.Virussikker med pengene-tilbage garanti (Virus Protection Promise)*: Symantec er så sikre på deres antivirus og malware beskyttelse, at de tilbyder pengene tilbage, hvis Norton Security mod forventning ikke skulle kunne fjerne en virus fra en pc eller Mac-computer.Mobile App Intelligence: Norton Mobile Insight, er et egenudviklet værktøj, som gennemsøger over 200 app stores globalt for at bestemme og give dynamisk analyse af app-adfærd. Norton Mobile Insight hjælper med at beskytte mod apps, der lækker data eller indhold fra enheder, ændrer indstillinger eller kræver højt batteri- eller dataforbrug. Forbrugerne får dermed større indsigt i, hvilke personlige oplysninger der indsamles og hvorfor deres omkostninger kan være stigende.Sikkerhedskopier dyrebare filer og billeder: I tilkøb til basisversionen af Norton Security er det muligt at få 25 GB PC backup og gemme personlige filer, fotos, videoer og andre minder på computeren.Efterretning om globale trusler og gratis support: Norton Security kommer med gratis support tilgængeligt i døgndrift enten via telefon eller online. Norton Security understøttes af et team af mere end 500 sikkerhedseksperter rundt om i verden, der brænder for beskytte vores kunder mod de seneste trusler. Teamet buger mere end 41,5 mio. angrebssensorer, der optager tusindvis af begivenheder per sekund fra mere end 157 lande.

Norton Security tilbydes som en fleksibel service til at beskytte alle dine enheder, til en vejledende pris på 549 kr. årligt for beskyttelse af én enhed, 699 kr. årligt for op til fem enheder. Norton Security med backup for op til 10 enheder er til rådighed for en vejledende pris på  799 kr. årligt.

About Lars Bennetzen 4202 Articles
Lars Bennetzen har været it- og gadget-journalist siden 1992, og arbejdet som redaktør på PC World, Ingeniøren, Jern- og Maskinindustrien, Procesteknik og Ugens Erhverv. I 2006 blev Lars Chefredaktør på Alt om DATA, og bestyrede det gode gamle it-blad gennem de næste 6 år. I 2012 blev Lars selvstændig og stiftede firmaet Blackbelt Communications og i 2015 startede han Tech-Test. Lars fungerer også som kommunikationskonsulent, taler, moderator og gadgetekspert.