Ny rapport forudser fortsat stigning i det globale spilmarked

Den største nyhed er dog, at Kina forventes at overhale USA som det største marked for computerspil

Hele 9,4 % forventer analysefirmaet, Newzoo, at det globale spilmarked vil vokse med i 2015. Skønnet estimes til at betyde, at spilmarkedet omsætter for $91,5 milliarder.

GamesIndustry.biz bringer de lovende væksttal, der dog også bringer en trist nyhed for amerikanerne, da Kina står til at blive det største nationale spilmarked i 2015 med en omsætning på $22,2 milliarder – en vækst på hele 23 % i forhold til 2014. Det amerikanske marked spås en omsætning på $22 milliarder, hvilket svarer til 3 % vækst i forhold til 2014, som det fremgår af diagrammet.

Hele Nordamerika, som region, skønnes at omsætte for $23,8 milliarder. Europa forventes sammen med Mellemøsten og Afrika at omsætte for $20,5 milliarder. Asien er, hvor omsætningen hentes hjem, eftersom regionen estimeres til at omsætte for hele $43,1 milliarder, og det er en stigning på op til 15 %.

Spil til smartphones/smart watches og tablets forventes en vækst på henholdsvis 21 % og 27 %, hvilket omsat i dollars vil være 20,6 milliarder og 9,6 milliarder. Det betyder dog ikke, at markedet for spil til konsoller eller PC forsvinder, eftersom førstnævnte står til en vækst på 2 % og 7% i forhold til sidste år.

spilmarkedet
Kommentar til artiklen?