Nye in-ear hovedtelefoner fra Bose

Bose SoundSport til Apple-enheder

Bose har netop lanceret deres nye SoundTrue in-ear hovedtelefoner samt SoundSport in-ear hovedtelefoner dedikeret til mobilenheder. 

SoundTrue in-ear hovedtelefoner og SoundSport in-ear hovedtelefoner anvender Boses TriPort-teknologi til at levere en fyldig, balanceret lyd, så musikken gengives med jævn og fyldig lyd med alle lydens detaljer, dybde og klarhed.  Begge hovedtelefoner har også patenterede Bose StayHear ørepropper, som fordeler kontakten jævnt i ørerne og følger deres form, for at sikre en komfortabel og stabil pasform til mange timer på farten.  

Enkelte modeller af SoundTrue og SoundSport in-ear hovedtelefoner er udstyret med en inline fjernbetjening og mikrofon, der uden problemer kan integreres med udvalgte iPod-, iPhone- og iPad-modeller fra Apple og smartphones og tablets fra Samsung Galaxy, hvilket gør det nemt at tale håndfrit, betjene numre og lydstyrke og skifte mellem opkald og musik.

De nye Bose SoundSport in-ear hovedtelefoner erstatter SIE2 og SIE2i hovedtelefonerne og er specifikt udviklet til træning.  Mikrofonen og fjernbetjeningen er placeret, så de modstår sved og vand bedre end deres forgængere, og de akustiske porte er dækket med vandskyende stof, der holder fugt ude, men lader lyden passere.  Hovedtelefonerne har en robust kabelkonstruktion, som sikrer styrke og fleksibilitet.  De fås i blå og orange (til Apple-kompatible modeller) og grøn (til både Apple- og Samsung-kompatible modeller).  Et let og holdbart sportsetui er inkluderet, så de er nemme at transportere.  

 De nye Bose SoundTrue in-ear hovedtelefoner erstatter IE2, MIE2 og MIE2i hovedtelefonerne.  De fås i forskellige farver: Sort, hvid og dyb tranebær-rød (til Apple-kompatible modeller og modeller udelukkende til lyd) og sort (til Samsung-kompatible modeller).  En matchende bæretaske, som giver ekstra beskyttelse, medfølger.  

SoundTrue in-ear hovedtelefoner har en vejledende udsalgspris på 799 kroner (modeller udelukkende til lyd) og 995 kroner (Apple- og Samsung-kompatible modeller).  SoundSport in-ear hovedtelefoner får en vejledende udsalgspris på 1.199 kroner (Apple- og Samsung-kompatible modeller).

 

  

About Lars Bennetzen 4202 Articles
Lars Bennetzen har været it- og gadget-journalist siden 1992, og arbejdet som redaktør på PC World, Ingeniøren, Jern- og Maskinindustrien, Procesteknik og Ugens Erhverv. I 2006 blev Lars Chefredaktør på Alt om DATA, og bestyrede det gode gamle it-blad gennem de næste 6 år. I 2012 blev Lars selvstændig og stiftede firmaet Blackbelt Communications og i 2015 startede han Tech-Test. Lars fungerer også som kommunikationskonsulent, taler, moderator og gadgetekspert.