
De nye TomTom Go-navigationsenheder bliver nu leveret med verdenskort og fotofældeoversigt, der ikke skal fornyes i hele enhedens levetid.
Samtidig er visse af TomTom Go-enhederne, 510, 610, 5100 og 6100, udstyret med en fuldt interaktiv skærm, som betjenes ved at knibe, zoome og svirpe. De har også 3D-kort og en Click & Go-holder, og så findes de i 5” og 6” skærmstørrelse.
TomTom har også indført funktionerne ’Kør hjem’ og ’Kør på arbejde’ direkte fra hovedmenuen for at gøre navigationen endnu hurtigere og enklere.
Navigationsenhederne fra TomTom har også en kombination af trafikinformation i realtid og ruteplanlægningsteknologi, som altid tilbyer brugerne den hurtigst tilgængelige rute. TomTom Traffic dækker alle kortlagte veje og kombinerer data fra millioner af kilder over hele verden.
Enhederne er klar i butikkerne nu, og priserne starter ved 1.499 kroner.