
Rundt om i hallerne på IFA-mesen i Berlin dukkede der flere og flere robotter op, efterhånden som vi gik hallerne tynde. Robotterne strakte sig fra alt lige fra støvsuger-, vinduesvasker- og græsplæneklipperrobotter, til legetøj til børn, og så det nye sorte indenfor robotter – servicerobotter.
Det er pænt store autonome robotter, der kan køre rundt i dit hjem eller kontor holde øje med, hvad der sker, sørge for at du kan deltage i videokonferencer uanset hvor du er, måske overvåge dit hjem, når du ikke er hjemme og meget mere.
Disse robotter så vi i lidt forskellige udformninger, men de havde stort set alle to ting tilfælles. Dels kom de fra Kina, dels havde de et eller andet form for ansigt, måske for ikke at gøre os utrygge i selskab med dem.
Men de er et klart udtryk for, at robotterne bliver en større og større del af vores hverdag. Nu skal vi bare finde nogle praktiske opgaver til dem i hjemmet, så varer det næppe længe, inden vi ser dem for alvor.