Cuisinart lancerer nye maskiner til is og frosne desserter

Cuisinart introducerer nye dessertmaskiner, der gør det nemt at lave is, softice og frosne drikke hjemme

Foto: Cuisinart

Cuisinart udvider deres sortiment med to nye maskiner: Frost Fusion 6-i-1 og Freeze Wand. De nye produkter skal gøre det lettere at lave hjemmelavede desserter, der kan tilpasses forskellige kostbehov som vegansk, mælkefrit, keto- og nøddefrit.

Frost Fusion 6-i-1 (ICE200U)

Denne maskine kan lave cremet softice på under 25 minutter ved hjælp af CHILL-teknologi. Udover softice kan den også producere slushice, sorbet, frappé, frosé og frosne cocktails. Den har en kapacitet på 1,6 liter og er udstyret med en tappehane og drypbakke for nem servering.

Tekniske specifikationer:

  • Kapacitet: 1,6 liter
  • Funktioner: Softice, slushice, sorbet, frappé, frosé, frosne cocktails
  • Teknologi: CHILL-teknologi
  • Tilberedningstid softice: Under 25 minutter
  • Tilgængelighed: Fra 15. august 2025
  • Vejledende pris: 2.799 kr.
Foto: Cuisinart

Freeze Wand Stick Ice Cream Maker (ICEFD10U)

Denne kompakte, håndholdte maskine kan trylle op til tre forskellige desserter frem i separate beholdere á 240 ml hver. Den er designet til at lave is, sorbet, milkshakes og slushice fra frosne ingredienser. De fleste dele tåler opvaskemaskine.

Tekniske specifikationer:

  • Kapacitet: 3 separate beholdere á 240 ml
  • Funktioner: Is, sorbet, milkshakes, slushice
  • Design: Kompakt, håndholdt
  • Rengøring: De fleste dele tåler opvaskemaskine
  • Tilgængelighed: Kan købes nu
  • Vejledende pris: 999 kr.

Lanceringen af vores nye is- og dessertmaskiner markerer en utrolig spændende milepæl for os alle hos Cuisinart. Efterspørgslen efter hjemmelavede klassiske favoritter som softice og slushice har aldrig været højere.

Caroline Ross-Davide Silva, Product Marketing Director hos Cuisinart