Efter en crowdfunding-kampagne med over 17.000 støtter er eufyMake E1 nu officielt sat til salg. Maskinen betegnes som verdens første personlige 3D-tekstur UV-printer og er målrettet hjemmebrugere, studier og mindre virksomheder, der ønsker at tilpasse objekter med farver og mærkbare teksturer.
Lanceringen markerer en udvidelse af eufyMakes økosystem, som fremover vil omfatte både abonnementsløsninger på blæk og systemer til luftrensning.
E1 represents a new chapter in personal creation.
Frank Zhu, President of Smart Home hos Anker Innovations og General Manager for eufy
Tekniske løsninger og tilbehør
For at optimere arbejdsmiljøet ved indendørs brug planlægger eufyMake at introducere to forskellige løsninger til luftrensning. Et Exhaust Duct Attachment Kit, som er beregnet til lokaler med vinduesadgang, indeholder en udsugningsblæser med tre hastigheder tilpasset henholdsvis standby, fladprint og relief-print. Til lukkede rum uden udluftning udvikles en dedikeret luftrenser med avanceret filtrering.
Virksomheden introducerer samtidig en abonnementsordning på UV-blæk, hvor kunder kan opnå besparelser på op til 30% ved faste leveringer. I tredje kvartal forventes desuden lanceringen af et Continuous Ink Supply System (CISS), som ifølge producenten kan reducere blækomkostningerne med op mod 50%.
Priser og tilgængelighed
EufyMake E1 er tilgængelig i Norden fra den 6. maj med særlige introduktionspriser, der løber frem til den 31. maj. Herefter overgår produktet til de vejledende udsalgspriser.
| Pakke | Introduktionspris | Vejledende pris |
|---|---|---|
| Basic Bundle (Inkl. blæk- og rensekit) | €2.299 | €2.549 |
| Deluxe Bundle (Inkl. lamineringsmaskine og rotationsenhed) | €2.899 | €3.399 |
Ved køb i introduktionsperioden medfølger diverse ekstraudstyr, herunder luftfilter og ekstra blæk. Basic-pakken udløser gaver til en værdi af €320,97, mens Deluxe-købere modtager yderligere et blæk- og rensekit til en værdi af €299 uden ekstra beregning.
