TEST: Støvsugerrobot imponerer – men koster rigtig meget

Den nye S8 MaxV Ultra fra Roborock er en skøn støvsugerrobot der også vasker gulvet, den er stille, grundig og dyr - meget dyr

S8 MaxV Ultra 2. Foto: Roborock

Jeg har før testet støvsugerrobotter fra Roborock, og de har været virkelig gode. Så jeg havde ret høje forventninger til den nye S8 MaxV Ultra, deres nyeste flagskibsmodel, der – som Q Revo – også kan vaske gulvet.

Men Roborock har udstyret S8 MaxV Ultra med et par ekstra funktioner der gør den lidt mere avanceret – og ændret på designet af basen, så den ikke fylder helt så meget.

Selve robotten minder en del om Q Revo, men den har nu fået tre fysiske knapper, så du både kan starte den, sende den hjem, og starte en gulvask (eller slå samme fra) direkte på toppen af støvsugeren. Personligt synes jeg den tredje knap er overdrevet – jeg har kun brug for ‘fortsæt’-knappen og ‘send hjem’-knappen, den sidste bruger jeg aldrig.

Herudover har de udstyret den med forlys, hvilket undrer mig fælt – for hvad er det lige robotten skal se? Basestationen har også fået et opdateret design, den er blevet lidt lavere og bredere. Det er blevet lettere at tage rent-vandsbeholderen og returvandsbeholderen op og fylde/tømme dem.

Herudover er der kommet en dedikeret beholder, gemt bag en skærm på forsiden af basen, hvor du tilfører sæbe, så det ikke skal ned i beholderen med rent vand. Den lille detalje kan jeg godt lide. Den sidder forresten samme sted som posen med affald er – støvsugeren tømmer sig selv efter hver rengøring, men du skal jo selv lige tømme affaldsposen i basen.

Der er kommet et par funktioner mere i støvsugeren som er ret spændende. Ikke mindst den lille arm (som de kalder for FlexiArm) der kan flytte sig, så den lettere når ind i hjørnerne når den støvsuger – det er lidt smart.

Roborock S8 MaxV Ultra

Men de har så også ændret på vaskebørsterne. For på Q Revo var der to store roterende børstehoveder der kørte og gjorde rent, men nu er det en klud der kører hen over gulvet – og så er der en ganske lille roterende børste der kommer ud i hjørnerne af rummet. Det virker som et skridt tilbage, og her er jeg ikke så begejstret. Den gør gulvet rent, men jeg synes at gulvet er mere vådt bagefter, og specielt mit køkkengulv blev bare mere rent med de roterende børster.

Gulvtæppe – intet problem

Jeg kan godt lide at robotten selv detekterer at den kører ind over et tæppe, og automatisk stopper gulvvasken og i stedet nøjes med at støvsuge, og den suger virkelig godt (de skriver selv at den har en sugestyrke på 10.000 Pa).

Jeg er også ret glad for den navigation, den indbyggede AI-navigation er god til at identificere objekter den skal undgå, og så sætter den også ekstra power på støvsugningen når det er påkrævet – ret fedt.

I app’en kan man en hel masse, blandt andet bestemme om den skal starte en rengøring med kun støvsugning, eller om der også skal vaskes gulv.

Hvis robotten kan køre rundt i flere rum (hvis du ingen dørtrin har, eller de er lave), så kan du inddele kortet i rum, og bestemme hvilket rum der skal gøres rent i, og du kan opsætte planer for, hvornår den skal køre hvor. Jeg synes at app’en er ret fed og let at bruge, omend jeg ikke er specielt begejstret for den stemmeassistent i robotten, der fortæller dig hvad der sker – den kunne jeg godt undvære.

Endelig har jeg to punkter jeg gerne vil rose. Dels at den er meget støjsvag – også når den vasker moppen (men ikke når den tømmer støvbeholderen, det larmer meget – men kun et par sekunder), dels at den renser moppen med 60 grader varmt vand og tørre moppen med 60 grader varm luft.

Det forhindrer at moppen står og er våd hele tiden, og at der dermed dannes dårlig luft og måske endda skimmelsvamp.

Bedømmelse

Samlet vurdering 95%

Roborock S8 MaxV Ultra er en virkelig god robotstøvsuger. Den gør fortrinlig godt rent, det er godt at den har separat beholder til sæbe, så man ikke behøver fylde det i vandbeholderen, og den er god til at navigere rundt i rummet.

Jeg savner roterende moppehoveder til vask af gulv, og jeg forstår ikke at der er så mange fysiske knapper på robotten, man vil primært styre robotten fra app’en alligevel.

Du kan læse mere om S8 MaxV Ultra her.

Det koster S8 MaxV Ultra lige nu