Cyberkriminelle gemmer sig bag trusler om sagsanlæg

IcedID er blevet en gateway for sofistikerede angreb

Truslen om et sagsanlæg kan gøre enhver nervøs. Og hvis truslen kommer med et link til påstået bevismateriale, ville de fleste nok klikke på det for at se det med egne øjne. Desværre klapper fælden i netop i det øjeblik. IcedID-malwaren downloader og cyberkriminelle får kontrol over den kompromitterede maskine.

I den seneste Emerging Threats Protection-rapport har Logpoint Global Services undersøgt bank-trojaneren IcedID ved at analysere malware-prøver. Rapporten afslører, at cyberkriminelle leverer IcedID på mange forskellige måder, hvor social-engineering-taktikker krydres med trusler om sagsanlæg og forfalskede fakturaer. 

Selve IcedID-malwaren har en kompliceret adfærd. Den har nemlig udviklet sig fra at være en bank-trojaner, der stjæler finansielle data til en indledende adgang for mere sofistikerede og ødelæggende cyberangreb. Faktisk er IcedID nu en af de mest udbredte ransomware-familier overhovedet – kun overgået af Emotet.

IcedID er et glimrende eksempel på, at cyberkriminelle stadig bruger traditionelle malware-payloads for at nå deres mål, selvom de bruger mere sofistikerede strategier. Det er afgørende at være i stand til at opdage IcedID, hvis man skal gøre sig håb om at stoppe sådan et ransomware-angreb, før der sker uoprettelig skade.

Doron Davidson, VP Logpoint Global Services

For at beskytte din organisation imod IcedID, anbefaler Doron Davidson:

  • Sørg for at have omfattende monitorering – det afgørende for at opdage denne malware-kampagne på grund af de mange leveringsmetoder.
  • Gennemgå forskellige angrebsscenarier og sørg for at træne medarbejdere, så de kan genkende og rapportere angreb med IcedID.
  • Automatiser forløbet omkring sikkerhedshændelser, som involverer IcedID. Det kan øge chancerne for at stoppe et ransomware-angreb, før vigtige data bliver krypteret.

Du kan læse mere om IcedID her og få adgang til den fulde Emerging Threats Protection-rapport IcedID – Hunting, Preventing, and Responding to IcedID Malware Using Logpoint

About Lars Bennetzen 4199 Articles
Lars Bennetzen har været it- og gadget-journalist siden 1992, og arbejdet som redaktør på PC World, Ingeniøren, Jern- og Maskinindustrien, Procesteknik og Ugens Erhverv. I 2006 blev Lars Chefredaktør på Alt om DATA, og bestyrede det gode gamle it-blad gennem de næste 6 år. I 2012 blev Lars selvstændig og stiftede firmaet Blackbelt Communications og i 2015 startede han Tech-Test. Lars fungerer også som kommunikationskonsulent, taler, moderator og gadgetekspert.