
Musik følger os overalt. Om du løber, træner i centret, sidder hjemme og slapper af eller noget helt tredje, så lytter vi til musik. Spotify spiller for mange en stor rolle her, med sin evne til at levere stort set alt musik direkte til dig, uden du behøver købe album efter album.
Derfor burde heller ikke komme som den store overraskelse, at Spotify nu flytter over i Facebook Messenger i form af playlister for grupper.
Det betyder ikke at du spiller musik i Facebook Messenger, men at du sammen med dine venner kan skabe playlister i fællesskab.
Spotify selv skriver i en pressemeddelelse at ”’Group Playlists for Messenger’ er praktisk til alle sommerens fester, road trips eller helt enkelt for at samle og lade sig inspirere af vennernes favoritsange.”
Personligt er det ikke en funktion jeg har savnet, men jeg er heller ikke den typiske Spotify-bruger. Og det er vel ganske naturligt at folk ønsker at dele deres interesser med andre. Det ser vi dagligt ske på Facebook, så hvorfor ikke samarbejde om playlister.
Under alle omstændigheder er funktionen spændende, og det bliver spændende at se om den bliver populær.
Du kan læse mere om funktionen her.