Danskerne er et gemmefolk, når det kommer til udtjente smartphones. En ny undersøgelse fra Epinion, foretaget for virksomheden Swappie, afslører en markant tendens: Hele 73% af danskerne har mindst én kasseret mobiltelefon liggende derhjemme. Mere alarmerende er det, at over 40% af befolkningen har to eller flere af de potentielle miljøbomber stående og samle støv.
Undersøgelsen peger på en dybt rodfæstet “brug-og-smid-væk”-mentalitet, hvor defekt elektronik oftere erstattes end repareres – selvom mange enheder med simple indgreb kunne få nyt liv. Denne adfærd bidrager til de anslåede 700 millioner ubrugte smartphones, der ifølge EU-Kommissionen gemmer sig i europæiske hjem.
Frygt for data og manglende viden spænder ben for genbrug
Tallene fra Epinion viser, at der er et betydeligt uudnyttet potentiale for genbrug i Danmark. En stor del af forklaringen skal findes i manglende viden og bekymringer hos forbrugerne. Hele 37% af de adspurgte holder fast i deres gamle telefoner af frygt for, at deres data skal falde i de forkerte hænder. Samtidig vurderer 30% fejlagtigt, at deres defekte enheder ikke har nogen værdi.
Denne mangel på tillid og information står i vejen for en mere cirkulær økonomi, hvor genbrug af elektronik spiller en central rolle i den grønne omstilling. Hver smartphone indeholder værdifulde metaller og sjældne jordarter, hvis udvinding belaster miljøet betydeligt. Ved at genanvende og reparere de udtjente telefoner kan vi mindske behovet for nyproduktion og reducere det samlede CO2-aftryk.
EU-direktiv skal fremme retten til reparation
EU forsøger at tackle problemet med det kommende Right to Repair-direktiv, som forventes at træde i kraft inden udgangen af 2025. Direktivet skal gøre det nemmere og billigere for forbrugerne at få repareret deres elektroniske enheder, herunder smartphones.
Nøgletal fra undersøgelsen:
- 73% af danskerne har mindst én brugt smartphone liggende.
- 31% har én, mens 22% har to.
- 10% har hele tre smartphones i skuffen.
- Blandt studerende har 60% enten én eller to brugte smartphones.
- De primære årsager til at anskaffe en ny smartphone er dårlig batteritid (67%) og langsom ydeevne (50%).
Det er tydeligt, at der er behov for en øget indsats for at oplyse danskerne om mulighederne og fordelene ved genbrug og reparation af smartphones. De mange hengemte enheder repræsenterer ikke blot et økonomisk potentiale, men også en væsentlig ressource i kampen for en mere bæredygtig fremtid.