Cyberkriminelle anvender såkaldte “botnets” og angriber typisk de API’er, der benyttes af af banker og i den finansielle sektor.
Angrebene virker pga. den enorme volumen af tilgængelige kontooplysninger, der er tilgængelige på Dark Web. De mange loginoplysninger testes automatisk, indtil de rammer plet. Angrebene er primært rettet mod banker og finansvirksomheder, fordi de har adgang til store pengebeløb.
Vigtig at skifte adgangskode
Denne type angreb, credential stuffing, har ikke altid været specielt vellykkede. Men i takt med at botnets vokser, og at værktøjerne bliver mere og mere tilgængelige, er det vigtigt at være opmærksom på, hvordan man undgår at blive offer for angreb. Udover vidensdeling og træning er det vigtigt at ændre adgangskoder regelmæssigt og ikke bruge de samme loginoplysninger til forskellige tjenester. Brug af multifaktorlogin gør det også vanskeligere for cyberkriminelle at foretage automatiserede angreb.
Peter Gustafsson, ansvarlig for Barracuda Networks operationer i Norden
Du kan læse mere her: FBI sees spike in credential stuffing attacks