Oprindeligt forlød det at Windows 10 ville blive den sidste version af Windows vi ville komme til at se. Windows 10 ville blive løbende opdateret og udviklet, men der ville ikke komme flere ‘versioner’ af Windows.
Men nu er der kommet andre boller på suppen. Rygterne forlyder at Windows 10 er på vej ud og Windows 11 på vej ind, og nu har Microsoft så selv været ude og fortælle, at de stopper supporten til Windows 10 d. 14. oktober 2025. Dermed er der også sat en udløbsdato på det operativsystem der skulle være det sidste vi nogensinde ville se fra Redmond giganten.
At de stopper supporten betyder at der fra ovenstående dato ikke længere vil komme flere softwareopdateringer, ikke flere tekniske fikses eller patches der skal lukke sikkerhedshuller. Windows 10 vil effektivt set være et aflivet operativsystem fra den dato.
D. 24. juni kommer der så en Windows-event med navnet “What’s Next for Windows”, og det er her internetrygterne siger, at Microsoft vil præsentere Windows 11, eller hvad navnet nu måtte blive.
Faktisk er rygterne lidt mere end bare almindelige internetrygter, for Satya Nadella, CEO hos Microsoft, har på deres Build 2021-konference sidste måned oplyst, at han har testet den kommende generation af Windows i de sidste par måneder.
Det bliver spændende at se, hvad Microsoft vil præsentere, om næste generation/version vil få navnet Windows 11 eller noget helt andet, eller hvornår den faktisk kommer på gaden.
Du kan følge lanceringen af næsten generation af Windows på deres eventside.