Beyerdynamic lancerer nye DJ-hovedtelefoner med 2-i-1-system

Tyske beyerdynamic præsenterer to alsidige DJ-hovedtelefoner med on-ear og over-ear funktionalitet og personligt design

Foto: Beyerdynamic

Den tyske lydspecialist Beyerdynamic har lanceret to nye DJ-hovedtelefoner i PRO X-serien: DJ 300 PRO X og DJ 300 PRO X CLUB. Hovedtelefonerne forener ifølge producenten professionel lyd, fleksibilitet og mulighed for personlig tilpasning.

Begge modeller introducerer et 2-i-1-system, der gør det muligt at bruge dem som både on-ear og over-ear hovedtelefoner. Dette skift sker ved blot at udskifte de medfølgende ørepuder.

Design og funktion

DJ 300 PRO X er designet med et professionelt og fokuseret udtryk, mens DJ 300 PRO X CLUB er mere markant i sit design. Begge udgaver kan tilpasses via beyerdynamics online-konfigurator.

Foto: Beyerdynamic

Ifølge Kevin Nietsch, Product Manager hos Beyerdynamic, er fleksibiliteten et fokuspunkt: “Vi er særligt stolte af vores unikke 2-i-1-system, som gør hovedtelefonerne ekstremt alsidige. Og for dem, der vil tage det et skridt videre, giver de udskiftelige ørekopper mulighed for at skabe et helt personligt udtryk.”

Hovedtelefonerne er udstyret med en 45 mm-driver for lydgengivelsen. Kablet kan tilsluttes i begge sider og låses fast med et bajonetlås-system.

Tekniske specifikationer

  • Driver: 45 mm
  • Design: 2-i-1 (on-ear og over-ear)
  • Kabel: Aftageligt, låsesikkert med bajonetlås, kan tilsluttes i begge sider

Pris og debut

DJ 300 PRO X og DJ 300 PRO X CLUB sælges til en vejledende pris på 1.599 kr.

Hovedtelefonerne fik deres officielle debut på Amsterdam Dance Event (ADE), der fandt sted fra den 22. til 26. oktober.