Creative Live! Audio A3 – et nyt audio interface er mixer og lydkort i et

God lyd er væsentlig for indholdsskaberne, og Creative Technology er nu klar med deres LIve Audio A3, en mixer og lydkort der kan optage og afspille lyd i høj opløsning

Creative Live! Audio A3. Foto: Creative Technologies

Når indholdet til YouTube, Facebook, SnapChat, Instagram eller en af de mange andre sociale medieplatforme, så skal der god lyd til, og Creative Technologies har lige lanceret deres nye mixer/lydkort, Creative Live! Audio A3 til indholdsskaberen.

Med den skulle vi alle kunne skabe og streame som de professionelle i høj opløsning på 24-bit og med masser af muligheder for at tilslutte mikrofoner og andre lydkilder.

Creative Live! Audio A3. Foto: Creative Technologies

A3 er udstyret med tilslutningsmuligheder for 3,5mm jackstik fra mobile lydkilder, den har 2 indgange til hovedtelefoner, og til dem er der individuelle knapper til justering af lydstyrken. Herudover er der kombinerede jack– og XLR-tilslutninger med mikrofon-preamp og Hi-Z-kontakt så du let kan skifte mellem mikrofoner, line-optagelse og instrumenter.

Creative Technologies oplyser følgende specifikationer om enheden:

Hovedpunkter

  • Afspilning og optagelse i høj opløsning – op til 24-bit med 96 kHz
  • Alsidig lydmixer med 4 kanaler
  • Dedikeret kanal til mobileenheder, som gør det lettere at bruge lyd direkte fra smartphones, når du optager på farten
  • Balancerede stereoudgange med knap til justering af lydstyrke
  • Lyt direkte til lydkilder uden irriterende forsinkelse – perfekt til liveoptagelse og streaming
  • Præcis kontrol over lydkilder

Prisen er på omkring 1.300 kroner alt efter hvor du måtte købe den.

About Lars Bennetzen 4199 Articles
Lars Bennetzen har været it- og gadget-journalist siden 1992, og arbejdet som redaktør på PC World, Ingeniøren, Jern- og Maskinindustrien, Procesteknik og Ugens Erhverv. I 2006 blev Lars Chefredaktør på Alt om DATA, og bestyrede det gode gamle it-blad gennem de næste 6 år. I 2012 blev Lars selvstændig og stiftede firmaet Blackbelt Communications og i 2015 startede han Tech-Test. Lars fungerer også som kommunikationskonsulent, taler, moderator og gadgetekspert.