Denons nye in-ear-headset lover personlig lydoplevelse

PerL True Wireless fra Denon har helt ny støjreducerende teknologi og lover personlige lytteoplevelser der tilpasser sig brugerens hørelse

Denon har lige lanceret deres nyeste headset, Denon PerL og PerL Pro True Wireless in-ear-heaset, der gør brug af en helt ny teknologi, Masimo Adaptive Acoustic Technology (ATT). Det er den der skulle sikre at headsettet tilpasser og optimerer lydkvaliteten til den enkelte brugers hørelse.

De fleste af os er, smerteligt, klar over at hørelsen ændrer sig med alderen, og ikke mindst at den kan være forskellig fra bruger til bruger. Den nye teknologi fra Masimo, ATT, måler svage otoakustiske emissioner, det indre øre producerer når det påvirkes af en række toner.

Takket være de målinger kan headsettet analysere, hvor følsomme en persons ører er overfor hver frekvens. Den analyse er så grundlaget for en personlig lydprofil i Denon PerL app’en, og herved kan lydoplevelsen optimeres til den enkelte brugers hørelse. Ifølge Denon skulle det så give en uovertruffen dybde, detalje og klarhed, afstemt til lytterens egen hørelse.

Brugerne kan yderligere tilpasse de personlige profiler i app’en, så som selektiv støjreduktion eller Social Mode, som tillader flere lyde fra omgivelserne at komme igennem.

Denon fortæller at Perl Pro har otte mikrofoner, og PerL har fire, og en opgraderes støjreduktion, der automatisk justerer og udligner niveauet af lyde fra omgivelserne med tætheden af pasformen i ørerne.

De nye headsets er så heller ikke helt billige. PerL har en pris på omkring 1.500 kroner, mens PerL Pro ligger på omkring 2.600 kroner.

About Lars Bennetzen 4127 Articles
Lars Bennetzen har været it- og gadget-journalist siden 1992, og arbejdet som redaktør på PC World, Ingeniøren, Jern- og Maskinindustrien, Procesteknik og Ugens Erhverv. I 2006 blev Lars Chefredaktør på Alt om DATA, og bestyrede det gode gamle it-blad gennem de næste 6 år. I 2012 blev Lars selvstændig og stiftede firmaet Blackbelt Communications og i 2015 startede han Tech-Test. Lars fungerer også som kommunikationskonsulent, taler, moderator og gadgetekspert.