Lad mig lige starte med at sige, at Nej – OpenFit 2+ er ikke et headset der kan konkurrere med dedikerede musik-headsets, over-ear eller in-ear. Men det er altså heller ikke dets formål OpenFit 2+ er et headset til alle os der gerne vil have et headset på længe, kunne bevæge os rundt, f.eks. i naturen, og nyde såvel musikken som omgivelserne, og om ikke andet være bevidst om at der er andre end os på fortovet, vejbanen eller måske i skoven.
Som antydet er OpenFit 2+ et headset med et åbent design. Det betyder at det ikke fysisk lukker af for omverdenen. Det betyder også at du ikke skal have ubehagelige silikone dutter ind i din øregang og ikke konkle for at finde det bedste kompromis for at finde de to øredutter der passer ind i dit øre.
Headsets med åbent design er blevet stadig mere almindelige de sidste par år, og Shokz har været med på vejen meget længe. De startede med at levere headsets med den såkaldte ‘bone conducting’-teknologi, der i bund og grund også er et åbent design.
Men de er gået helt med på vognen, og OpenFit 2+ benytter ikke ovennævnte teknologi. I stedet sidder der en lille højttaler hen over dit øre, uden på nogen måde at lukke af for øret. Og den sender så lyden direkte ind i øret.
Headsettet er let at tage på, det har en meget blød silikone bøjle der går rundt om øret, og som holder selve højttaleren på plads i øret. Jeg har haft det på i timevis ad gangen, og på intet tidspunkt blev det irriterende at have på – lidt af en bedrift.
Det eneste er, at når man som jeg bruger skærmbriller, så skal man vænne sig til at tage brillerne på lidt mere forsigtigt, for der hvor brillestangen normalt hviler, der er bøjlen fra OpenFit 2+ nu placeret. Det gør det ikke umuligt, på nogen måde, men det er anderledes og mine briller sidder klart løsere på hovedet af mig.
Det er dog også lige værd at bemærke, at hvor et traditionelt in-ear-headset er let tage på med en hånd, så kræver OpenFit 2+ lidt mere øvelse. Det er ikke umuligt, det er blot en uvant bevægelse.
Overraskende fed lyd
Når det så kommer til lydkvaliteten, så er blev jeg meget positivt overrasket, ja nærmest imponeret. Min oplevelse, og erfaring, med open-ear-headsets er, at de ofte mangler en del når det kommer til dynamik, og ikke så overraskende.
Alt andet lige så kan du ikke genere et lukket rum og sende koncentreret lyd ind i øret på brugeren, når der øregangen ikke lukkes til. Men OpenFit 2+ klarer opgaven langt bedre end jeg havde turde håbe på.
Headsettet leverer en flot og fyldig lyd med masser af detaljer i lydbilledet. Specielt er jeg ret begejstret for bassen, for hvor det kunne være fristende at skrue op for den, og sikre en bas der støder lyden ind i øregangen, så er Shokz gået en anden vej.
De har i stedet sikret at bassen er blød og behagelig. Den lægger en meget flot bund i musikken uden på nogen måde at være overvældende.
Mellemtonerne er også flotte og får bredt musikken flot ud, og så kommer vil til det eneste punkt hvor jeg har en lille anke når det kommer til lydbilledet, nemlig diskanten. Jeg mangler en diskant der kan afslutte lydbilledet for mig. Det er ikke fordi OpenFit 2+ ikke leverer en diskant, men den formår ikke helt at levere en klar og tydelig top.
Det betyder at det samlede lydbillede har en tendens til at føles en anelse mørkt. Men jeg skal også med det samme sige, at det ikke er fordi lydbilledet er dårligt. Jeg savner bare den afslutning, ikke mindst fordi lydbilledet i øvrigt er virkelig godt og flot.
Samlet set er det nemlig der lydbilledet står tilbage – flot og godt, og en fornøjelse at bruge.
Endelig er der så app’en der hører med til headsettet, og den er både god og vigtig. God fordi den er let at betjene, vigtigt fordi der er en parameter der kan slås til, som gør lydbilledet så godt som det er. OpenFit 2+ understøtter nemlig Dolby Audio, og den skal slås til – uden tvivl. Hold da lige op hvor den gør en forskal. Jeg mangler stadig afslutningen i diskantområdet, men – Dolby Audio er et must.
Herudover er der et par lydindstillinger du kan lege med. Du har et par faste, og så er der mulighed for at lave dine egne indstillinger i en femspors grafisk equalizer. Jeg er glad for mulighederne, men personligt endte jeg med at lade equalizeren stå på Standard, der gav mig langt det bedste resultat.
Der er også mulighed for at bestemme hvad den fysiske knap – der er på både højre og venstre enhed – skal gøre ved enkelt, dobbelt og tredobbelt klik. Det er også i app’en du kan vælge hvad headsettet skal gøre når du laver fx et langt tryk på den. Men her og nu er valgmuligheden her kun at det gør intet eller starter fx Siri eller Google Assistent. Hvorfor jeg er begrænset til de muligheder ved jeg så ikke og det er ærgerligt.
Det bringer mig til sidste del, nemlig betjeningen af headsettet. Og den imponerer mig så ikke. Den fysisk knap der er den vigtigste her, er meget svær for mig at nå, og det irriterer mig fælt at jeg ikke kan give headsettet et lille let tryk på øredutten for at starte og stoppe musik, eller måske tage et opkald. Antallet af gange jeg har mistet et opkald, fordi jeg ikke kunne ramme den fysiske knap er alt for højt.
Bedømmelse
Samlet vurdering 85%

Jeg er rigtig glad for OpenFit 2+. Headsettet er virkelig et behageligt headset at bruge. Det sidder godt og meget komfortabelt, lyden er imponerende god når man tager i betragtning at det er et open-ear design, og der er rigtig mange fede indstillinger i app’en – der i øvrigt ikke kræver en konto hos Shokz, fedt.
Man skal være opmærksom på, at hvis du bruger briller, så sidder de ikke helt så godt fast sammen med headsettet, og at det kræver lidt øvelse at tage headsettet på.
Diskanten kunne godt afslutte lydbilledet lidt bedre, men det oplever jeg primært fordi både bas og mellemtoner er helt i top.
Prisen er i den høje ende, men absolut en fair pris.
Du kan læse mere om OpenFit 2+ her.
