Er Huawei på vej med to forskellige operativsystemer til smartphones?

Huawei har lige patenteret et OS ved navn Hongmeng OS, men nye rygter siger at de også arbejder med andet OS, Aurora OS, baseret på et Linux OS, Sailfish OS

Når Huawei arbejder med to forskellige operativsystemer, er det muligvis fordi de ikke ønsker det samme OS i Kina og resten af verden. Fra internetmediet TechWorm forlyder det, at Huawei undersøger mulighederne i at basere et operativsystem på det Linux-baserede OS, Sailfish OS, og at de kommer til at kalde OS’et. For Aurora OS.

Nu kan det nok virke lidt forvirrende, for Huawei har lige patenteret deres Hongmeng OS i Kina, men meget tyder på, at Huawei muligvis vil komme til at bruge to forskellige OS’er. Et til Kina – Hongmeng OS – og et til resten af verden, Aurora OS.

En af fordelene ved at basere et OS på Sailfish OS er, at det er Android-kompatiblet, så det vil kunne afvikle Android-apps.

En af de fordele som Sailfish OS har, og som Huawei muligvis vil slå meget på er, at dette OS ikke indsamler informationer uden brugeren har givet tilladelse til det. Samtidig gemmer Sailfish OS kun data de bruger til at køre dets tjenester, og data sælges aldrig videre til tredjeparter.

Et af rygterne vi hører om Aurora OS er, at Huawei vil udvikle det ved at tilpasse kildekoden af Sailfish OS, og at navigationen vil blive baseret på ’fagter’ og ikke på fysiske knapper.

Hvis det viser sig at Huawei lancerer to forskellige OS’er, der begge er kompatible med Android-apps, så vil det give god mening at samle alle apps i en og samme app-store, AppGallery, og mon ikke det kommer til at ske.

Det bliver spændende at se om Huawei virkelig vil have to forskellige OS’er til smartphones, eller om det ender med at de nøjes med et. Og hvem ved – måske viser det sig at Hongmeng OS faktisk er baseret på Sailfish OS. Det kommer vi sikkert til at høre meget mere om inden længe.

 

Kommentar til artiklen?