Fuchsia OS har længe været under udvikling hos Google, faktisk i flere år, og i maj kunne de officielt bekræfte at det.
Arbejdet har nu taget et skridt videre, hvor Google officielt har lanceret deres udviklerwebsite for Fuchsia OS, fuchsia.dev.
På websitet står der at Fuchsia OS er et ’Open Source Operating System’, og samtidig bliver det pointeret at ’Fuchsia ikke er Linux’, men at det er et ”modular, capability-based operating system.”
Ifølge udviklersitet er Fuchsia drevet af en mikro-kernel med navn Zircon, og den er primært skrevet i C++.
Vi ved stadig ikke hvordan det kommende OS kommer til at se ud eller virke, for der er stadig kun meget få informationer ude om det.
Du kan dog finde en ’Getting Started guide’ på udviklerwebsitet og informationer om hvordan du bygger og tester apps til Fuchsia.
Hvilke enheder Fuchsia skal køre på ved vi heller ikke, men det er spændende at se at Google er på vej med et nyt OS.