TEST: Pixel 10 Pro XL – imponerer på alle punkter

Den nye topmodel af Googles smartphones, Pixel 10 Pro XL, er uden tvivl den bedste telefon jeg til dato har testet

Foto: Lars Bennetzen

Den nyeste smartphone fra Google, Pixel 10 kommer som vanligt i en række forskellige konfigurationer, og jeg har haft mulighed for at teste topmodellen, Pixel 10 Pro XL, og jeg skal da ellers lige love for at den har formået at imponere mig.

Jeg vil godt starte der hvor jeg ellers normalt slutter, nemlig med prisen. Topmodellen er nemlig langt billigere end jeg havde forventet med 256GB intern lagerplads kan du købe den for omkring 10.200 kroner, og hvis du gerne vil have 1TB lagerplads skal du kun af med omkring 13.200 kroner. Jo – det er stadig mange penge, men når jeg kigger på hvad topmodeller af smartphones ellers koster, så er det faktisk en relativ lav pris. Så allerede her får Pixel 10 Pro XL point fra mig.

Når jeg så kigger på designet, så er der ikke den stor forskel på årets model og sidste års Pixel 9 Pro XL. Det er jo en ret stor smartphone – skærmen er på hele 6,8″ – med Super Actua Display. Hvilket er Googles high-end skærmteknologi, der leverer hele 3.300 Nits i topopløsning.

Glasset er Goriall Glass Victur 2 og der er en skærmopdatering der kan varierer fra 1-120Hz alt efter, hvad smartphonen laver. Samtidig er skærmen næsten helt til kant, hvilket gør det superfedt at arbejde på skærmen.

Som hovedparten af alle nyere smartphones, så har skærmen både fingeraftrykssensor og ansigtsgenkendelse når du skal låse mobilen op, og så har Google udstyret mobilen med ret fede højttalere der leverer en vildt god lyd helt uden hjælp.

Foto: Lars Bennetzen

Som vanligt sidder tænd/sluk-knappen og volumenknappen på samme side af mobilen, og det er nok det der irriterer mig mest. For hvis jeg f.eks. vil tage et skærmbillede, så skal jeg klikke på tænd/sluk-knappen samtidig med at jeg klikker på volumen ned-knappen. Det er ikke specielt fedt, faktisk er det ret besværligt.

Hovedkameraet består af et 50MP objektiv, et 48MP ultravidvinkel + makro fokus objektiv samt en 48Mp telefoto objektiv. Herudover er der så også en multi-zone LDAF som hjælper med til autofokus. Kameraet er pakket ind i den vanlige aluminiumbjælke på bagsiden, og det er et design jeg synes er ret fedt.

Flyder over af AI

Google har de sidste par år gået hårdt ind på AI, både i deres LLM, Gemini, og i deres mobiler. Med Pixel 10 Pro XL er de gået ‘all-in’, der er næppe en del af mobilen der ikke er puttet AI ind i. Selvom jeg nogle gange godt kan blive lidt træt af at alle har deres egen AI, eller algoritmer de kalder for AI – ofte er den såkaldte AI, blot en avanceret mønstergenkendelse – så giver den rimelig god mening mange steder i denne smartphone.

F.eks. så hjælper den med batterilevetiden. Mobilen drives af en Tensor G5, der ikke hører til blandt de hurtigste processorer, men som leverer en super god batterilevetid. Koblet med AI får du en nærmest uhørt lang batterilevetid – jeg brugte den uden problemer i en hel arbejdsdag, og når den bare lå og lavede intet, var strømforbruget nærmest nul.

Men det er ikke eneste sted AI gennemsyrer mobilen. Gemini hjælper med når du tager billede. Den efterbehandler dine billeder, hjælper med til at redigere og forudser hvad du vil lave – hvis du ellers bruger Googles økosystem, så som Gmail, Workspace osv.

Men der er altså også masser af ting du endnu ikke får glæde af med AI. For ikke alle er leveret på dansk – f.eks. live-oversættelse af samtaler på telefonen. Det skulle virke fint mellem f.eks. engelsk og spansk, men dansk er ikke en en del af den funktion endnu.

Der er flere andre jeg heller ikke fik til at virke, så som redigering af billeder ved blot at tale til mobilen, Pixel Screenshop og C2PA – funktionen der fortæller hvordan et billede er genereret.

Andre funktioner kræver, ikke overraskende, at du er tæt integreret i Googles økosystem som f.eks. Magic Cue, der proaktivt forslå informationer og handlinger der er relevante for det du har gang i her og nu. Ideen er fed, men da jeg ikke bruger hele den række af Google-apps, så kunne jeg desværre ikke lige teste den. Men jeg har fuld forståelse for at den funktion kun fungerer hvis du er integreret i Googles økosystem.

Lydoptageren har i princippet også mulighed for at skabe musik – men altså heller ikke i Danmark. Hvis du bor i USA, så er det muligt at lave musik genereret ud fra musik du allerede har optaget på din mobil. Igen en AI-funktion du ikke kan bruger i vores lille andedam.

Her virker AI

Men der er også masser af områder, hvor AI faktisk virker i Pixel 10 Pro XL, ikke mindst i kameraet. F.eks. så kan du sætte kameraet til at optimere din billeder når du tager dem, hvilket fungerer overraskende godt. Jeg har fået nogle virkelig fede billeder ud af halvdårlig billeder, underbelyste billeder og rystede billeder.

Foto: Lars Bennetzen

Jeg er også begejstret for den indbyggede kamara-underviser, eller kamera coach. Når man bruger den så scanner mobilen det motiv du gerne vil have et billede af, og herefter fortæller mobilen dig i få trin, hvordan du kan forbedre dit billedes komposition, belysning osv. Det er en fed funktion jeg virkelig blev ret begejstret for.

Når det kommer til zoom, så kan Pixel Pro XL levere helt op til 100x zoom, og selvom det er digitalt, så hjælper AI med til at gøre det færdige billede ret godt. Mobilen kalder det for Pro Res Zoom, og det er en funktion der virker vildt godt. Den indbyggede billede-i-billede funktion gør at du let kan se, hvad du peger på i 100x zoom, og du kan endda låse motivet fast fed at klikke på det lille billede-i-billede.

Mobilen har også fået en automatisk ‘bedste billede’, hvor mobilen automatisk tager det bedste billede, eller sammensmelter flere for at skabe det bedst tænkelige billede. Den funktion var god i Pixel 9, den er endnu bedre her i 10’eren.

Så selvom der er en del AI-funktioner der bare ikke er adgang til i Danmark, så er der stadig en del fede funktioner der gør det til en fornøjelse at bruge mobilen.

Hvilket bringer mig til noget af de mest spændende – nemlig kameradelen.

Det bedste kamera i en smartphone til dato

I virkeligheden er det ret sjovt, for på hardwaresiden er der ikke sket det store siden Pixel 9 Pro-modellen, og så lidt alligevel. Der er kommet forbedre stabilisering af hovedkameraet – hvilket jeg tænker er en blanding af hardware og AI og så er der kommet 100x Pro Res Zoom – hvilket primær er AI, men sensoren der fanger motivet gør nok også sin del.

Specielt Pro Res Zoom er ret spændende. For det er ikke nok at kameraet kan lave digitalt zoom op til 100x – når billedet er taget efterbehandler softwaren billedet og i alle de tilfælde hvor jeg brugte det, så fik jeg er super skarpt og meget flot billede. Her er jeg godt nok imponeret.

Kameraet er lynhurtig til at fange motivet, det stiller skarpt med et samme og selv motiver i bevægelse kunne jeg uden problemer tage flotte billeder af. Samtidig var det rigtig godt til at bestemme præcist hvilket motiv jeg tog billeder af, og vælge de rigtige indstillinger – hvilket ikke mindst var tydeligt når det kom til makrobilleder og billeder af natur.

Jeg var vild med makrobillederne, hvor jeg kunne få detaljer med jeg sjældent har set før, og portrætbillederne var ligeledes virkelig flotte – hvor bokeh-effekten var god og der var en meget flot og præcis separation af motiv og baggrund.

Når det kom til videoer, så var det markant at der var kommet en langt bedre billedstabilisering, for mine videoer var markant bedre og mindre rystede.

Der er kommet en funktion mere i Pixel 10 Pro og Pro XL der fortjener at blive nævnt, nemlig 10MP portrætter. Hvis du virkelig vil have et portræt der både kan tåle at blive blæst imponerende højt op, og som vil stå super skarpt, så kan du nu tage portrætter i 50MP opløsning. Så hvis du vil have alle rynker med på personen du fotograferer, så slå denne funktion til – den er faktisk ret fed.

Alt det andet

Der er kommet rigtig mange andre funktioner med i de nye smartphone, flere af dem har jeg så tidligere set hos iPhone.

En af dem er at der er kommet ‘Live Effects’ på låseskærmen, så du få en hvis bevægelse i billederne, hvilket ser fedt ud. Der er også kommet fuldskærms baggrund på always-on-skærmen naturligvis med aktive notifikationer. Fed effekt der spiser langt mindre af batteriet end jeg havde forventet.

Herudover har den nye version af Android givet nye farver og udseende på både selve operativsystem og på apps.

Bedømmelse

Samlet vurdering 100%

Jeg er meget imponeret over Pixel 10 Pro XL. Mobilen er pakket med funktioner, har fed hardware det bedste kamera jeg til dato har mødt på en smartphone og så oser den af eksklusivitet og robusthed.

Jeg er lidt ked af der stadig er flere funktioner der ikke fungerer i Danmark, og håber at de snart dukker op. Men jeg føler mig stadig ikke snydt for noget. Mobilen er langt billigere end jeg havde forvente af en smartphone i denne klasse, og at den nu har fået funktionen “Pixelsnap” der gør at den magnetisk kan klistre sig fast på en oplader, er fedt.

Havde jeg ikke været så dybt integreret i Apples økosystem, så ville min næste smartphone være den nye Pixel.

Du kan læse mere om Pixel 10 Pro XL her.

Det koster Pixel 10 Pro XL 256GB lige nu