PM: Polestar demonstrerer svensk performance-DNA med ny, eksklusiv kollektion af Arctic Circle-biler

Polestar udvider sin kollektion af 'Arctic Circle'-biler med en ny unik kollektion, der bygger videre på den formel, som blev anvendt til den enestående Polestar 2 Arctic Circle fra 2022

Foto: Polestar

Nu har Polestar bygget Arctic Circle-versioner af Polestar 3 og Polestar 4 for at præsentere en samlet serie af unikke, rallyinspirerede Arctic Circle-biler, der demonstrerer det svenske mærkes performance-DNA. De tre biler får deres offentlige debut ved FAT Ice Race 2025 i Zell am See i Østrig den 1. februar.

Arctic Circle-kollektionen illustrerer vores rødder i motorsporten og vores unikke performance-DNA, kombineret med skandinavisk design. Vi udvikler vores biler under ekstreme forhold ved polarcirklen i Sverige, og vi glæder os til at vise til FAT Ice Race, at der ikke findes en bedre bil til at køre på is med end en Polestar. Det er en stor fornøjelse at være en del af denne særlige begivenhed med hele vores modelprogram, hvor alt handler om bilnørderi og performance-oplevelser.

Michael Lohscheller CEO for Polestar.

Polestars performance-DNA stammer fra motorsportens verden og er delvist udviklet og finpudset under de særligt krævende forhold i Arktis i det nordlige Sverige og er siden nøje integreret af Polestars Head of Driving Dynamics, Joakim Rydholm. Med sin erfaring fra adskillige podieplaceringer i svenske rallys og sine over 30 år i motorsportsbranchen har Joakim og Polestars design- og brandteam taget inspiration fra rallyformlen til hele Polestars modelprogram, hvor hver bil har forskellige egenskaber.

Vi skabte noget helt særligt, da vi arbejdede på Polestar 2 Arctic Circle, og det har været en sjov og udfordrende opgave at anvende den formel på vores to nye SUV’er. Vi har arbejdet tæt sammen med vores førende teknologipartnere for at skabe skræddersyede tekniske løsninger til bilerne, som understreger vores performance-DNA – og gør dem utroligt sjove at køre i.

Joakim Rydholm.

Bilerne er bygget på en af Polestars svenske R&D-faciliteter ud fra den generelle formel med forhøjet frihøjde, specialfremstillede 3-vejs justerbare Öhlins-dæmpere, specialiserede Pirelli-dæk med pigge, OZ Racing-fælge (med verdenspremiere på den nye ‘Rally Legend’-udgave), nye Quad Evo-frontlygter fra Stedi og skålsæder fra Recaro, der giver bilerne en rally-fornemmelse. Efterfølgende tilføjes tilbehør på bilerne i forskellige omgange, herunder ski, tagbøjler, opbevaringsløsninger og bjærgningsudstyr, der endnu engang viser Polestars mange partnerskaber.

Hvert køretøj er modificeret på følgende måde:

Polestar 2 Arctic CirclePolestar 3 Arctic CirclePolestar 4 Arctic Circle
MY21 Long range Dual-motor med Performance-pakke og softwareopgradering(350 kW / 680 Nm) MY24 Long range Dual motor med Performance-pakke(380 kW / 910 Nm)MY24 Long range Dual motor med Performance-pakke (400 kW / 686 Nm)
Specialdesignede Öhlins 3-vejs justerbare støddæmpere (2-vejs kompression, 1-vejs rebound) med eksterne gasbeholdereSpecialdesignede Öhlins 3-vejs justerbare støddæmpere (2-vejs kompression, 1-vejs rebound) med eksterne gasbeholdereSpecialdesignede Öhlins 3-vejs justerbare støddæmpere (2-vejs kompression, 1-vejs rebound) med eksterne gasbeholdere
+30 mm frihøjde+40 mm frihøjde+20 mm frihøjde
Tårnstiver foran og bagpåTårnstiver foranTårnstiver foran
Specialdesignede 19” Pirelli Scorpion All Terrain Plus-dæk med 250 4 mm pigge (245/45R19) til kørsel på isSpecialdesignede 20” Pirelli Scorpion All Terrain Plus-dæk med 300 4 mm pigge (295/40R20) til kørsel på is“Specialdesignede 20” Pirelli Scorpion All Terrain Plus-dæk med 300 4 mm pigge (295/40R20) til kørsel på is
Pirelli P Zero Winter (245/45R19) til vejkørselPirelli Scorpion Winter 2 (255/50R20 foran, 285/45R20 bagved) til vejkørselPirelli Scorpion Winter 2 (255/50R20) til vejkørsel
OZ Racing Rally Racing-hjul(19”)OZ Racing Rally Legend-hjul (20”) – verdenspremiereOZ Racing Rally Legend-hjul (20”) – verdenspremiere
Recaro Pole Position-skalstoleRecaro Pole Position-skalstoleRecaro Pole Position-skalstole
Paddelbetjent launch controlSTEDI ST4K tag-lygtebjælkeDrift-inspireret hydraulisk håndbremse
STEDI Quad Pro LED-forlygterSTEDI Quad Pro LED-forlygterSTEDI Quad Pro LED-forlygter
Rally-inspirerede stænklapperRally-inspirerede stænklapperRally-inspirerede stænklapper
Trækkroge i svensk guldTrækkroge i svensk guldTrækkroge i svensk guld
Thule WingBar Edge-tagbøjler og SnowPack-skiholdereThule WingBar Edge tagbøjler og specialtilpasset tagkurvSpecialiserede skiholdere
blackcrows all-terrain-skiFiskars SnowXpert-sneskovlblackcrows all-terrain-ski
 Peli 1650EU beskyttelseskasse 
 Sneskovle