Pressemeddelelse fra Polestar
Takket være en over-the-air (OTA)-opdatering kan Polestar 3-ejere nu nyde bekvemmeligheden og de ekstra fordele ved at have deres bilnøgler i Apple Wallet. Førere kan automatisk låse op, låse og starte bilen uden at tage deres iPhone op af lommen eller ved blot at have deres Apple Watch på håndleddet.
Derudover kan Polestar-kunder nu også dele deres bilnøgler i Apple Wallet med op til fem andre personer via Messages, Mail, AirDrop, WhatsApp og flere andre platforme. Ejeren kan selv bestemme, om de ekstra brugere skal have adgang til bilen, og om de får adgang til at kunne køre den. Power Reserve gør det desuden muligt at bruge bilnøglen i Apple Wallet til at låse op og starte bilen, selv hvis iPhonen eller Apple Watch er løbet tør for strøm og skal oplades.
Hos Polestar er vi dedikerede til at levere en premiumoplevelse – og det handler i høj grad også om vores relation til kunderne. De efterspurgte muligheden for digitale bilnøgler i Apple Wallet, og det har vi givet dem. Bekvemmeligheden ved at kunne låse op, starte bilen og dele adgang med andre direkte fra din iPhone eller Apple Watch er en funktion, hverken vi eller kunderne undervurderer. Opdateringen er en del af vores intensive satsning på over-the-air-softwareopdateringer, som vi har kørt, siden vi leverede de første Polestar 2-biler i 2020. Vores fantastiske Polestar 3-model bliver ved med at udvikle sig, og vi vil sikre os, at vi fortsat kan tilføre værdi til vores kunder gennem fremtidige OTA-opdateringer.
Michael Lohscheller, CEO for Polestar
Support til Polestar 4 er på vej.