ASUS lancerer fem smartphones i Danmark

Zenfone 3-serien blev modtaget godt i Sverige, derfor lancerer ASUS nu fem nye telefoner i Danmark – Zenfone Zoom S, Zenfone AR, Zenfone Live, Zenfone Max og Zenfone 3

Zenfone Zoom S

Zenfone Zoom S gør det muligt at zoome ind på objekter med 2,3x optisk zoom og 12x total zoom. Det kan tage billeder med stor dybdeskarphed og billeder med bokeh-effekten, præcis som du ser med et DSLR-kamera. Den har et kamera som kan se i mørke, med en blændestørrelse der lukker ekstra lys ind, samt en farvekorrektionssensor, der gør at billederne ser ud præcis som de gør i virkeligheden.

Den helt store fokus for Zenfone Zoom S er fotografi. Kameraet er blevet ombygget fra bunden og udstyret med en ƒ/1.7-blænde, som er en af de største blandt markedets smartphonekameraer. Blændens størrelse tillader at mere lys kan nå sensoren, som dertil også anvender ekstra store pixels på hele 1.4μm. Resultatet er lysere og bedre billeder i alle typer af lys. 2.3x optisk zoom og 12x total zoom lader dig tage skarpe portrætbilleder – selv på afstand.

Zenfone Zoom S er verdens letteste og tyndeste 5.5’’ smartphone med et 5.000 mAh-batteri. Telefonen måler 7,9 mm i tykkelsen og vejer 170 gram. Kombinationen af batteriets enorme kapacitet og den energieffektive processor Qualcomm 625 muliggør 6,5 timers 4K UHD videooptagelse, eller hele 42 dages standby-tid.

Zenfone Zoom S (ZE553KL)

  • 3x optisk zoom og 12x total zoom til portræt og skarpe billeder på afstand
  • Stor ƒ/1.7-blænde. Blændens størrelse tillader mere lys til sensoren end hos de fleste andre smartphonekameraer
  • 000 mAh-batteri
  • Super Amoled-skærm med 1.920 x 1.080 opløsning og 500 nits lysstyrke
  • Dobbeltkamera-system. ZenFone Zoom S har et helt nyt ASUS SuperPixel-kamera optimeret til fotografering i lavt lys
  • Dual SIM med 4G på begge kortpladser / Micro-SD

Zenfone AR

Zenfone AR er verdens første smartphone som understøtter både Google Tango (AR) og Google Daydream (VR). Google Tango er en Augmented Reality-teknologi som forandrer måden som du interagerer med verden omkring dig på. Google Daydream giver dig muligheden for at opleve spændende og indlevende Virtual Reality-indhold direkte på din telefon.

Google Tango er en kombination af sensorer og software, som gør at Zenfone AR forstår omgivelser, rum og bevægelse fra folk. Dette gør det muligt at oprette en augmented reality, en kombination af virkeligheden og den digitale. Når du flytter telefonen, forstår den bevægelsen og måler afstanden til gulv, vægge og objekter og justerer øjeblikkeligt det augmenterede indhold.

Zenfone AR (ZS571KL)

  • Verdens første smartphone med både AR (Google Tango) og VR (Google Daydream).
  • TriCam-system
  • 5,7’’ WQHD 2.560 x 1.440 Super AMOLED-skærm med 515 ppi.
  • 6GB RAM
  • Dual SIM med 4G på begge kortpladser / Micro-SD

Zenfone Live

Zenfone Live kan livestreame med filtre og har et selfie kamera, der tager klare og skarpe selfies, især i svagt lys. Sensoren har ekstra store pixels (1.4μm), hvilket forbedrer lysfølsomheden på op til 200% sammenlignet med et standard smartphonekamera.

Zenfone Live har også dobbelt mikrofon, hvilket reducerer baggrundsstøj og forbedrer lydoptagelser. Den har dertil også en smart forstærker, der leverer kraftfuld lyd fra højttalerne.

Kameraet har fået en vidvinkel linse med et fuldt 82° synsfelt – så alle dine venner kan være på billedet.

Zenfone Live (ZB501KL)

  • Realtime-filter til videoen når du livestreamer
  • Selfie-kamera med stor 1.4µm pixelstørrelse giver høj lysstyrke
  • Dual SIM med 4G på begge kortpladser / Micro-SD

Zenfone 3

Zenfone 3 har et design inspireret af Zen. Et design i en konstruktion af glas og metal. Den er udstyret med den seneste smartphone-teknologi inden for sit segment med bla. TriTech AF-teknologi og en meget lysstærk skærm med 600 nits lysstyrke. Den strømvenlige processor fra Qualcomm og det nye operativsystem Android Nougat muliggør en batteritid der rækker til mere end en dag af højt forbrug.

Zenfone 3 (ZE520KL)

  • Hurtig og strømbesparende Qualcomm® Snapdragon™ Octa-Core 625-processor
  • 5,2’’ Super IPS+ skærm med høj lysstyrke og korrekte farver
  • 16 MP PixelMaster 3.0-kamera med TriTech AF, OIS & EIS
  • 75,6 % Screen to body-ratio. Mere skærm, mindre rammer.
  • Dual SIM med 4G på begge kortpladser / Micro-SD

Zenfone 3 Max

Zenfone 3 Max har et batteri der holder længere – for dem som ønsker at bruge deres smartphone lidt mere ubegrænset. Det kan uden problemer klare sig til hele dagen og mere. Med sit 4.100 mAh store batteri, får du mere tid til at tale, at surfe på nettet, afspille eller lytte til musik. Den fungerer derudover også som en powerbank, hvilket betyder, at telefonen kan bruges til at oplade andre enheder med.

Zenfone 3 Max (ZC553KL)

  • Metalbody med FHD 5,5’’ IPS-skærm
  • 16 MP PixelMaster-kamera med TriTech AF og EIS
  • Power bank-funktion og Reverse charging-teknologi
  • 100 mAh-batteri
  • Dual SIM med 4G på begge kortpladser / Micro-SD

Pris og tilgængelighed

Alle 5 telefoner vil være tilgængelige til pre-booking den 29 maj og levereres løbende under de første uger i juni.

  • Zenfone Zoom S – 4.699 kroner
  • Zenfone AR – 6.999 kroner
  • Zenfone Live – 1.499 kroner
  • Zenfone 3 – 3.499 kroner
  • Zenfone 3 Max – 2.399 kroner

Tjek priser på bredbånd

Tech-Test har indgået et samarbejde med Samlino så du kan tjekke bredbåndspriser og ikke mindst muligheder for bredbånd på din adresse.

Det er helt gratis og Samlino skal ikke bruge andet end din adresse for at levere priser til dig.

Når du har indtastet adressen i feltet herunder, bliver du sendt til Samlino, hvor du får vist resultatet, og hvor du kan indsætte flere filtre, hvis du har bestemte behov for dit bredbånd.

Kommentar til artiklen?